Zpět

14. června 2024

Zajímavosti

robotika

ROBOTI UŽ JDOU IV.

Třída F – ti, kteří mohou hledat odpovědi ve fascinujícím světě robotů

Robotika je jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících oborů současnosti, který zasahuje do mnoha oblastí našeho života – od průmyslu a medicíny až po domácnosti a zábavu. A jak uvidíte, svět robotů je vskutku fascinující. A je to bezpochyby perspektivní obor, který bude rok co rok potřebovat nové odborníky. I proto vznikla Třída F.

Historie robotiky sahá hluboko do minulosti. Již ve starověkém Řecku a Římě existovaly příběhy o mechanických bytostech. Prvním známým mechanickým automatem je údajně dřevěná mechanická holubice, která skutečně létala – sestrojit ji podle některých pramenů měl Archytas z Tarentu už někdy v 5. století před naším letopočtem. Nicméně moderní éra robotiky začala až v polovině 20. století. „Robotika jako vědní obor začala se zrodem elektroniky a výpočetní techniky. Prvním skutečným průmyslovým robotem byl Unimate, který byl nasazen v General Motors v roce 1961,“ říká Hans Moravec, renomovaný odborník na robotiku z Carnegie Mellon University.

Já jsem robot

Robot je automatizované zařízení, které může vykonávat určité úkoly samostatně nebo s minimálním lidským zásahem. Podle účelu a konstrukce můžeme roboty rozdělit do několika kategorií. Průmysloví roboti, kteří se používají v továrnách k montáži, svařování, malování a dalším úkolům, jsou navrženi tak, aby byli rychlí, přesní a spolehliví.
Servisní roboti pomáhají lidem v domácnosti, zdravotnictví nebo zábavě. Patří sem například robotické vysavače, pečovatelští nebo zábavní roboti. Mobilní roboti se dokáží pohybovat v různých prostředích, obvykle lépe než člověk, kupříkladu roboti pro průzkum vesmíru, nebezpečných území. Robotem jsou do značné míry i autonomní vozidla. A konečně jsou tu i humanoidní roboti, kteří mají tvar a funkce podobné člověku a často se používají pro výzkum interakcí mezi lidmi a roboty.
„Roboti se zkrátka za necelé století stali nepostradatelnou součástí moderního průmyslu a stále více pronikají i do běžného života. Jejich schopnost adaptovat se a učit se je klíčovou vlastností, která je odlišuje od tradičních strojů,“ vysvětluje Rodney Brooks, zakladatel společnosti iRobot.

Umělá inteligence a roboti

Klíčovým prvkem pro budoucí vývoj robotiky je umělá inteligence. Ta představuje impuls, který robotiku dovedl k (takřka) neomezeným možnostem. „Umožňuje robotům nejen vykonávat předem naprogramované úkoly, ale také se učit z vlastních zkušeností a reagovat na změny v prostředí,“ říká Cynthia Breazeal, profesorka na MIT a odbornice na sociální robotiku. Moderní roboti proto často využívají umělou inteligenci (AI) k učení a adaptaci na nové situace, což jim umožňuje provádět stále složitější úkoly, analyzovat data, rozhodovat se i komunikovat.

Robotika v medicíně

Jednou z nejzajímavějších oblastí aplikace robotiky je medicína. Chirurgické roboty, jako je například da Vinci Surgical System, umožňují lékařům provádět složité operace s vyšší přesností a menší invazivností. Roboti se také používají při rehabilitaci, v diagnostice i v medicinské logistice. „Robotická chirurgie dramaticky zlepšila výsledky mnoha zdravotních zákroků. Díky robotickým nástrojům mohou chirurgové provádět operace s minimálním poškozením tkání, což vede k rychlejšímu zotavení pacientů,“ vysvětluje Dr. Frederic Moll, spoluzakladatel společnosti Intuitive Surgical.

Ale lidé si i ve věku robotů musejí chránit a rozvíjet své schopnost. „V loňském roce se nám jako odborné společnosti podařilo prosadit využití robotické technologie v oblasti kolenní endoprotetiky. Už léta se používá počítačová navigace pro správné vyvážení kloubu, my jsme nyní pokročili dále, kdy s operací endoprotézy pomáhá počítačem navigovaný robot. Ten ale pořád musí zůstat jen vhodným doplňkem, asistentem, jeho přesnost je pro nás velkou pomocí. Nesmí ale vytlačit naši schopnost a znalost operovat bez robotické asistence. Troufám si říct, že u nás v ortopedii toto nehrozí. Kde ale vnímám mnohem větší riziko, to jsou zobrazovací techniky. Umělá inteligence opravdu umí například popis snímku magnetické rezonance naprosto neuvěřitelně, v sekundách vyhodnotí ohromné množství snímků a načerpá empirickou zkušenost, kterou člověk nikdy v tak krátkém čase získat nemůže,“ poznamenává k tomu profesor Vojtěch Havlas, přednosta Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF a FN Motol.

Výzkum a vývoj

Slova profesora Havlase neplatí jen pro medicínu. Ano, robotika je neustále se vyvíjejícím oborem, zlepšují se veškeré schopnosti robotů od těch autonomních přes efektivita až po interaktivitu. Někteří vizionáři se dokonce domnívají, že roboti se v dohledné době vyrovnají člověku i v oblasti fantazie a schopnosti pracovat s emocemi. Na průkopnických projektech vývoje robotů pracují například v Boston Dynamics, kde se zrodily pokročilé roboty Spot a Atlas. „Budoucnost robotiky vidím v kombinaci AI a pokročilých senzorických technologií. To umožní robotům lépe rozumět svému okolí a interagovat s ním mnohem přirozeněji,“ říká Marc Raibert, zakladatel Boston Dynamics.

Etické otázky

S rozvojem robotiky se samozřejmě objevují i etické otázky. Jaký bude dopad robotů na zaměstnanost? Jak zajistit bezpečnost a regulaci robotů? Jak se vyrovnat s otázkami soukromí a etiky, pokud jde o roboty schopné samostatného rozhodování? „Musíme zajistit, aby vývoj robotiky byl provázen odpovídajícími etickými normami a regulacemi. Je důležité, aby roboti sloužili lidstvu a neohrožovali jeho hodnoty a bezpečnost,“ varuje Noel Sharkey, profesor robotiky a AI na University of Sheffield.

Budoucnost robotiky

Budoucnost robotiky je plná fascinujících možností. Od autonomních vozidel a dronů přes inteligentní domácnosti až po pokročilé medicínské přístroje. Roboti budou hrát stále větší roli v našem každodenním životě. Je však důležité, aby se vývoj robotiky ubíral směrem, který bude v souladu s našimi etickými a sociálními hodnotami. „Robotika má potenciál zásadně změnit náš svět. Klíčem k úspěchu bude zajištění toho, aby tyto změny přinesly prospěch celé společnosti, ne pouze úzké skupině lidí,“ uzavírá Rodney Brooks. Fakt je ten, že robotika mění způsob, jakým žijeme a pracujeme. Jak bude vypadat svět, ve kterém roboti hrají klíčovou roli? To je otázka, na kterou budeme muset hledat odpovědi v nadcházejících desetiletích. A ti, kteří je budou hledat, už mohou být právě studenti Třídy F!

(Text: Petr Karban)

Zajímá vás něco? Potřebujete poradit?

Zeptejte se.

Jitka Kovaříková

Vedoucí studijního oddělení

+420 724 645 833