Zpět

2. května 2025

Zajímavosti

robotizace

technologie

zajímavosti

KDE MÁ ELEKTROTECHNIKA KOŘENY III.

Zlatá éra elektrotechniky

Před druhou světovou válkou ještě obor elektrotechnika neexistoval, známé bylo pouze rádiové inženýrství – to se v podstatě omezovalo na aspekty komunikace a radaru, komerčního rádia a rané televize. V této době bylo studium možné absolvovat pouze na univerzitách jako součást studia fyziky.

Vývoj šel ale kupředu mílovými kroky – již v roce 1946 se zrodil ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer) Johna Prespera Eckerta a Johna Mauchlyho, který zahájil éru počítačů. A elektrotechnika začala měnit svět. Od poloviny 20. století prošel tento obor obrovským vývojem, který změnil způsob, jakým lidé komunikují, pracují i tráví volný čas.

V 50. a 60. letech minulého století se elektrotechnika začala rychle měnit díky vynálezu tranzistoru a následnému rozvoji integrovaných obvodů. Tranzistor nahradil objemné a nespolehlivé elektronky, což umožnilo miniaturizaci elektronických zařízení. Integrované obvody, které sdružují stovky až tisíce tranzistorů na jednom čipu, umožnily vznik prvních kalkulaček, počítačů a moderních televizorů.

V 80. a 90. letech se elektrotechnika posunula do éry digitalizace. Na trh přišly první osobní počítače, které zásadně změnily způsob práce i života. Vývoj mikroprocesorů, pamětí a dalších polovodičových součástek vedl ke vzniku stále menších, rychlejších a výkonnějších zařízení. V 90. letech se rozšířil internet, což posílilo význam komunikačních technologií. Mobilní telefony a první chytré telefony se staly běžnou součástí života.

Od začátku 21. století se elektrotechnika zaměřuje na propojení světa pomocí internetu věcí. Domácnosti, města i průmysl využívají stále více chytrá zařízení, v nichž mechaniku oživuje elektronika. Ta sbírají data a komunikují mezi sebou. Rozvoj obnovitelných zdrojů energie, jako jsou solární panely a větrné turbíny, přinesl nové výzvy v oblasti řízení a distribuce elektrické energie.

Současnost se již nese ve znamení umělé inteligence, která je díky pokročilým procesorům a senzorům schopná rozpoznávat obraz i zvuk a analyzovat velké množství dat. Elektrická auta, chytré domácnosti nebo pokročilé zdravotnické přístroje jsou jen některé z příkladů moderní elektrotechniky.

Ani dnes vývoj v elektrotechnice nezastavuje, nezpomaluje, spíše naopak. V roce 2025 se očekává, že v každé domácnosti na světě bude v průměru více než 20 zařízení připojených k internetu. Elektrotechnika je tak nedílnou součástí každodenního života nás všech – hraje a i nadále bude hrát klíčovou roli v automatizaci, lékařství, dopravě i vzdělávání. Studovat elektrotechniku tak znamená být u vzniku technologií, které formují budoucnost.

Zajímá vás něco? Potřebujete poradit?

Zeptejte se.

Jitka Kovaříková

Vedoucí studijního oddělení

+420 724 645 833