Kolaborativní roboti se nově prosazují ve výrobě a na pracovištích. Přinášejí mnoho výhod, ale také rizika
Kolaborativní roboti, známí jako koboti, představují moderní technologii navrženou pro přímou spolupráci s lidskými pracovníky. Na rozdíl od tradičních průmyslových robotů, kteří operují v oddělených prostorách, jsou koboti schopni sdílet pracovní prostor s lidmi, což přináší nové možnosti v organizaci práce, ale také zcela nové výzvy a přinášejí rizika.
„Jedním z hlavních přínosů kobotů je schopnost převzít opakující se a fyzicky náročné činnosti, čímž se snižuje riziko nadměrného zatížení zaměstnanců. Koboti také minimalizují lidskou práci v nebezpečných podmínkách, například při manipulaci s chemikáliemi, extrémními teplotami nebo při práci v prostředí se zvýšeným rizikem úrazu. Další výhodou je zlepšení ergonomie práce, protože robotizace pomáhá předcházet zdravotním problémům spojeným s dlouhodobým fyzickým zatížením. Robotické čisticí stroje například také eliminují negativní vlivy noční práce na úklidové pracovníky a velkou část úklidu zajistí ve svém robotickém režimu,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.
Využití kobotů také snižuje rizika únavy a vyhoření. Díky tomu, že koboti přebírají fyzicky i psychicky náročné úkoly, mohou pracovníci lépe rozložit svou pracovní zátěž a zaměřit se na kreativní nebo řídící činnosti. Snížením rutinní a monotónní práce koboti přispívají k lepší pracovní pohodě a mohou tak minimalizovat riziko pracovního vyhoření či únavy, což pozitivně ovlivňuje dlouhodobou výkonnost a zdraví zaměstnanců.
Potenciální rizika a výzvy
Navzdory pokročilým bezpečnostním mechanismům nelze zcela eliminovat riziko kolize mezi kobotem a pracovníkem. Příčinou problému mohou být náhlé změny trajektorie pohybu kobota, které mohou vést k úrazu, pokud to zaměstnanec nečeká. Další příčinou mohou být vadné nebo nedostatečně kalibrované senzory, jež mohou chybně detekovat překážky nebo lidi v pracovním prostoru. Špatná integrace robota do pracovního prostoru či nevhodné rozmístění kobotů a pracovníků v omezeném prostoru zvyšují také riziko nechtěného kontaktu a následného problému. Dalším podobným rizikem je chybné chování v blízkosti lidí, kdy kobot nesprávně interpretuje lidské gesto nebo neočekávaný pohyb operátora.
„Zavedení kobotů může vyvolávat také obavy mezi zaměstnanci. Pracovníci mohou mít strach ze ztráty pracovního místa a obavy, že koboti postupně nahradí jejich práci, což může vést ke snížení motivace a produktivity. Mezi další rizika patří nedůvěra v nové technologie, kdy někteří pracovníci mohou mít potíže s adaptací na nové technologie. Práce vedle kobota může být pro některé pracovníky stresující, pokud si zaměstnanec není jistý jeho chováním,“ říká Michal Černý ze společnosti Audiopro.
Nasazení kobotů přináší i regulatorní a právní výzvy. Například odpovědnost v případě nehody může mít problematické řešení. Pokud totiž dojde k úrazu zaměstnance kobotem, může být obtížné určit odpovědnost, zda se jednalo o chybu obsluhy, výrobce nebo softwaru.
(Text: Petr Jarkovský)