Zpět

30. května 2025

Studium

Zajímavosti

studenti

studium

zajímavosti

TIPY A TRIKY

Jak zlepšit své studijní výsledky a lépe se učit na technických oborech

Studium na střední škole, obzvláště pak na technických oborech, může být někdy pořádná výzva. Spousta nových informací, náročné předměty a občas i složité matematické či fyzikální úlohy dokážou potrápit i velmi motivované studenty. Přinášíme vám proto několik osvědčených tipů a triků, jak zlepšit své studijní výsledky a učit se efektivněji – nejen s cílem mít lepší známky, ale skutečně porozumět látce, kterou budete v budoucnu potřebovat.

Najděte si svůj učební styl

Každý člověk se učí trochu jinak. Někdo si nejlépe zapamatuje informace poslechem, jiný zase tím, že si všechno píše nebo kreslí schémata. Vyzkoušejte různé metody – psaní poznámek, mluvení nahlas, kreslení myšlenkových map, sledování výukových videí nebo třeba vysvětlování látky spolužákovi. Zjistěte, co funguje právě u vás, a na tuto strategii se zaměřte.

Pravidelnost je klíč

Vyhněte se učení na poslední chvíli. Pravidelné, kratší studium je mnohem účinnější než několikahodinový maraton před testem. Ideálně si látku rozložte do menších částí a ke každému předmětu se vraťte několikrát týdně. Díky tomu se informace lépe uloží do dlouhodobé paměti.

Aktivní učení vítězí

Pouhé pasivní čtení učebnice většinou nestačí. Snažte se učit aktivně: odpovídejte si na otázky, řešte příklady, tvořte si vlastní kartičky (flashcards), kde na jednu stranu napíšete pojem a na druhou vysvětlení nebo vzorec. Skvělým trikem je také učit látku někoho jiného – při vysvětlování druhým zjistíte, jak moc látce doopravdy rozumíte.

Učte se v blocích a dělejte si přestávky

Mozek se dokáže soustředit pouze omezenou dobu. Ideální je učit se cca 25–30 minut a pak si dát krátkou 5minutovou přestávku (tzv. Pomodoro technika). Projděte se, napijte se vody, protáhněte se – a pak pokračujte. Po několika blocích si dopřejte delší pauzu. Díky tomu budete mnohem produktivnější.

Nebojte se technologie

Na technických oborech můžete využít řadu skvělých aplikací: elektronické poznámky (OneNote, Notion), programy na tvorbu diagramů (draw.io), online kalkulačky nebo třeba aplikace na vytváření flashcards (Anki, Quizlet). Výuková videa na YouTube nebo Khan Academy vám mohou pomoci s pochopením složitějších témat.

Přehled a organizace

Mějte pořádek v poznámkách a úkolech. Používejte diáře nebo aplikace na plánování (např. Google Kalendář, Todoist). Zaznamenávejte si termíny testů a projektů, rozvrhněte si přípravu na více dní. Dobrá organizace vám ušetří stres i čas.

Matematika a fyzika = praxe, praxe, praxe

U technických předmětů je zvlášť důležité procvičovat řešení příkladů. Nestačí znát vzorečky zpaměti – musíte umět poznat, kdy a jak je použít. Hledejte různě obtížné úlohy, nevynechávejte slovní úlohy a nebojte se ptát, pokud něčemu nerozumíte.

Nebojte se ptát a spolupracujte

Pokud něčemu nerozumíte, zeptejte se spolužáků nebo učitelů. Diskuze často pomůže k lepšímu pochopení látky. Můžete také tvořit studijní skupiny, kde si navzájem vysvětlíte nejasné pojmy nebo společně řešíte úlohy.

Nezapomínejte na odpočinek a pohyb

Kvalitní spánek, dostatek pohybu a zdravá strava jsou pro dobré studijní výsledky klíčové. Unavený a vystresovaný mozek se učí špatně. Najděte si čas na relax, sport a zájmy mimo školu.

A nakonec jedna obecná rada: Věřte, že lepší studijní výsledky nejsou otázkou zázračné inteligence, ale správného přístupu a efektivního plánování. Vyzkoušejte uvedené tipy a sami uvidíte, že vám to v příštím roce může jít lépe – a třeba vás začnou více bavit i některé dnes neoblíbené předměty!

(Text: Petr Simon)

Zajímá vás něco? Potřebujete poradit?

Zeptejte se.

Jitka Kovaříková

Vedoucí studijního oddělení

+420 724 645 833