Česko je malá země, ale může být velkým hráčem ve světě robotiky
Zrod české robotiky můžeme s trochou nadsázky datovat již do doby před více než sto lety, kdy Josef Čapek vymyslel a Karel Čapek v divadelní hře R.U.R. představil v roce 1921 světu slovo Robot. Čapkův příběh tak můžeme považovat za symbolický počátek české robotiky, která dnes neskrývá ambice patřit mezi špičky oboru.
Vždyť podle zprávy World Robotics Report, kterou vydává Mezinárodní federace robotiky (IFR), je Česko jedním z 15 největších robotických trhů na světě. Český průmysl dlouhodobě profituje z automatizace a robotizace, a to zejména v oblastech, jako je automobilový průmysl, kovodělný průmysl nebo výroba elektroniky.
Mezi nejrychleji rostoucí sektory patří již delší dobu Manipulační operace pro balení a přemisťování či Zpracování materiálu, v poslední době s rozvojem umělé inteligence vykazuje silný růst i Montáž a kontrola kvality.
Česká kreativita a schopnost zavádět nová řešení za pochodu jsou základem schopnosti českých podniků rychle a efektivně se adaptovat na dynamicky se měnící podmínky globální ekonomiky. Pro kterou se Česká republika stala skvělým testovacím prostředím – máme kvalitní odborníky a jsme dostatečně velcí na to, aby se nová řešení dala vyzkoušet v praxi a současně dostatečně malí na to, aby případný neúspěch příliš nebolel.
Klíčovou roli z hlediska budoucnosti může sehrát fakt, že Česká republika je domovem špičkových vzdělávacích institucí a výzkumných center, které se specializují na robotiku a umělou inteligenci. Jedním z nejvýznamnějších je Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) při ČVUT v Praze. Ten je známý nejen svou vědeckou činností, ale i svou schopností získávat prestižní mezinárodní ocenění. Tým ČVUT jako jediný na světě získal dodatečné financování v robotické soutěži pořádané americkou vládní agenturou DARPA. Tato soutěž, zaměřená na vývoj robotů pro obtížné terénní a záchranářské operace, ukázala schopnosti českých odborníků v oboru.
Další významný úspěch patří skupině studentů ČVUT, která pravidelně obsazuje přední místa v celosvětové soutěži Amazon Alexa Prize. Jejich chatbot, který soupeřil s nejlepšími týmy z celého světa, získal medailové umístění a stal se ukázkou české inovace a kreativity na poli umělé inteligence.
Kromě toho byla v roce 2019 v Praze zahájena iniciativa PRG.AI, jejímž cílem je učinit z Prahy jedno z hlavních světových center pro výzkum AI. Projekt propojuje vědce, studenty, pedagogy, investory a další aktéry, čímž vytváří ideální podmínky pro spolupráci a inovace.
O potenciálu české robotiky svědčí i prestižní akce. Například Machine Learning Prague je jedna z největších evropských konferencí zaměřených na strojové učení a aplikace umělé inteligence. Robotický den v Kongresovém centru Praha zase každoročně nabízí příležitost vidět prezentace robotických projektů a navázat kontakty s významnými firmami. A je tu i CyberSec&AI Prague, což je Konference zaměřená na využití AI v oblasti kyberbezpečnosti. Jejím organizátorem je společnost Avast, která je jedním z nejvýznamnějších hráčů v oblasti antivirového softwaru.
Významnou roli v české robotice ale hraje i VUT v Brně – univerzita, která stojí za řadou unikátních robotických projektů. V roce 2022 například úspěšně v reálném provozu otestovala ve Fakultní nemocnici Brno novou generaci laboratorního robota s označením openTube2, který dokáže vzít libovolnou zkumavku, registrovat její čárový kód, odšroubovat, odebrat a přemístit infekční vzorek, sundat a odhodit pipetovací špičku a dávkovat vzorek s rozlišením dva mikrolitry. VUT v Brně se také významně podílela na nové testovací platformě pro pozemské simulace vesmírných misí, kterou v roce 2023 na akci Get-together: Analogue missions představil doktor Vratislav Šálený. Ten se již třináct let věnuje návrhu habitatů neboli prostředkům pro zabezpečení života astronautů v nehostinném extrémním prostředí a je členem týmu, který vyvinul první evropský samočinně rozvinutelný habitat SHEE.
Je skvělé, že právě odborníci této prestižní brněnské technické univerzity se podílejí na výuce ve Třídě F. Česko si totiž v oblasti robotiky klade do budoucna vysoké ambice, zejména v oblasti kolaborativních robotech pro zdravotnictví, potravinářství či logistiku. A k jejich uskutečnění potřebuje špičkové odborníky. Průkopnický duch Karla Čapka je v české robotice stále živý. Ať už jde o technologické inovace, výzkum nebo vzdělávání. Naše země tak dokazuje, že i malá země může mít velký vliv na globální scénu.
(Text: Petr Karban)